Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu Hlavné menu 9 Prechod na navigáciu Hlavné menu 10 Prechod na navigáciu vodorovná
CoUvarit - recepty

SATUREJKA ZÁHRADNÁ (Sarureja hortensis L.)

SATUREJKA ZÁHRADNÁ (Sarureja hortensis L.)


Saturejku spomínajú už bylinkárske knihy zo 16. storočia ako korenie a liečivú rastlinu.

Je to charakteristická rastlina pripomínajúca čierne korenie, s korenistou vôňou a chuťou. Pre jej všeobecné rozšírenie a obľúbenú arómu sa pestuje v domácich záhradách a na veľkých hospodárstvach. Podobne ako bazalka a majorán. prichádza na trh mrvená. Obsahuje éterické oleje, triesloviny, slizy, živice, horké látky atď.

Je menej nebezpečná ako čierne korenie a pre svoju zaujímavú arómu je obľúbeným korením v mäsovom priemysle a v domácnosti (Herba saturejae).

Je korením fazuľovej polievky, fazuľového prívarku, zemiakových pokrmov, kapustových druhov. (sladkých a kyslých), šalátov, mäsových a hubových jedál, klobásových výrobkov, divinových nálevov, majonéz a rozmanitých omáčok, octových a vodných uhoriek. Pri jej použití musíme byť opatrní, lebo jej tuhá aróma môže urobiť jedlá horkými. Preto nevaríme ju spolu s jedlom, iba pár minút pred skončením varenia ju zamiešame do jedla. V jedálnom lístku diétnych kuchýň sa veľmi používa, lebo možno ňou nahradiť čierne korenie a súčasne má aj liečivý účinok. Odporúča sa tým, ktorí sú odkázaní na diétu a nesmú požívať čierne korenie, aby svoje jedlá korenili zmesou saturejky, koriandra, horčicového semena a trošky štipľavej papriky. Okrem toho je cenným korením aj pre svoje účinky, ktoré posiľňujú žalúdok, uvoľňujú kŕče, podporujú chuť do jedenia, ničia črevné parazity a zabraňujú plynatosti.

Pestovanie: Obľubuje stredne viazanú čerstvo hnojenú pôdu. Semeno sa vysieva s balastnou látkou koncom marca alebo začiatkom apríla do hĺbky 1 až 2 cm, pri vzdialenosti riadkov 25 až 30 cm. Keď rastliny vyklíčia husto, treba ich preriediť na vzdialenosť 8 až 10 cm. Počas kvitnutia sa kosí kosákom alebo kosou pri spodnom rozvetvení, niekedy aj dva razy. Vysušené rastliny mrvíme a preosejeme.
Doma saturejku pestujeme tak isto ako bazalku.

Recepty:
Sikulská polievka
Fazuľový prívarok

Liečivý čaj posilňujúci žalúdok, podporujúci chuť do jedenia, proti plynatosti a nízkemu krvnému tlaku


 
kuchyna.jpg

Čo potrebujete k príjemnému pocitu v kuchyni?

Ponúkame vám zaujímavé články o kuchyniach, ich rekonštrukcii a možnosti vybrať si z ponuky odborných firiem na rekonštrukcie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...


kuchyna 1.jpg

Radíme pri výbere novej kuchyne

Ak sa rozhodujete pre novú kuchyňu, mali by ste si v prvom rade odpovedať na niekoľko zásadných otázok.


 

26478238

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Lukáš | Streda 18.10.2017 |
ÚvodÚvodná stránka