Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu Hlavné menu 9 Prechod na navigáciu Hlavné menu 10 Prechod na navigáciu vodorovná
CoUvarit - recepty

Korenené nálevy

Korenenými nálevmi jednak ochutíme mäsové výrobky, jednak konzervujeme a zachovaním čerstvej farby zvyšujeme ich úžitkovú hodnotu. V praxi rozoznávame mokrý spôsob (naloženie do nálevu) a suchý spôsob korenenia.
Suchým spôsobom ochutíme mäsá určené na prípravu anglických pečienok takto: pripravenú zmes korenia (majorán, čierne korenie, borievky materina dúška atď.) natrieme alebo na sypeme na mäso a po natretí trochou oleja alebo masti necháme odpočívať v mastnom papieri.
Cieľom mokrého spôsobu je, aby svalové vlákna sa stali kyprejšími, stráviteľnejšími a požívateľnejšími. Toto je dôležité najmä pri divine.
Nálev môže byť kyslý, keď sa pripravuje zo zeleniny, korenia a octu. Môže byť slaný, keď sa šunka a jazyk zalejú dusičnanom draselným, soľou a korením. Môže byť cesnakový, keď sa naloží slanina. Môže byť koreninový ako pri roastbeefe (vyslov: rozbíf), ktorý sa pripraví z čierneho korenia a soli. Najnovšie sú mliečne, smotanové a horčicové nálevy.
Koreniny do nálevu podľa chuti sú: majorán, bobkový list, koriander, borievka, ďumbier, muškátový orech, nové korenie atď.
Samozrejme ľahšie je hovoriť o príprave vynikajúcich špecialít, ako ich urobiť. Chýba dobrý recept, prax a potom robí príprava nálevu starosti. Preto sa pokúsime dodať chuť receptami na najobľúbenejšie a najpotrebnejšie nálevy.

Roztok nálevu vždy musí zakryť mäso. V náleve nedržíme bôčik dlhšie ako 5 až 6 dní, šunku dlhšie ako 4 až 5 týždňov. Zapamätajme si, že zaliať možno iba ochladené mäso.


Recepty:
Aromatická zmes na šunkový nálev (z práškového korenia)


Príprava nálevov na divinu

Po zastrelení zvieraťa dobre odležané mäso zalejte nálevom. Dobrý nálev zlepší chuť divinového jedla a zvýši jeho aromatické látky, urobí ho mäkším, požívateľnejším, stráviteľnejším.
Pripravený nálev nechajte vychladnúť, preceďte ho a nalejte na vychladnuté mäso. Používajte iba bezchybnú smaItovanú alebo porcelánovú nádobu. Nálev musí pokryť mäso. Mladšiu divinu nechajte v náleve 2-3 dni, staršiu 3-5 dní.

Recepty:

I. Zmes čierneho korenia, borievok, bobkového listu, cibule, zeleniny, octu a roztoku soli povarte, potom studenú nalejte na mäso a nechajte 3-4 dni na chladnom mieste, pričom niekoľko ráz mäso obráťte. Potom mäso upečte v masti na udusenej cibuli, podlejte nálevom a pod pokrývkou duste. Nálev môžete podľa chuti podávať s omáčkou.

II. Trochu soli, 1 cibuľa, 150 až 200 g miešanej zeleniny (mrkva, koreň petržlenu, zeler), 2-3 bobkové listy, trochu majoránu, 3-5 PL octu, 50-60 g tuku, cukor, 1 ČL horčice, 2-3 dl červeného vína.

III. Zmes saturejky, bazalky, materinej dúšky, yzopu a bielej horčice.

IV. V octovej vode uvaríme do mäkka na kolieska pokrájanú mrkvu a koreň petržlenu, cibuľu, celé čierne korenie, 5-6 bobkových listov, tenkú kôru z ½ citróna a 1-2 paliny dračie. Odvar nalejte na divinu a nechajte stáť 24 hod.


Nálevy a zmesi na grilované mäso

I. Plátky mäsa vložte do roztoku pripraveného z 2 dl mlieka, 1 strúčika roztlačeného cesnaku, soli, trocha papriky, alebo ich v ňom namáčajte v miske a na ½ - 1 deň uložte v chladničke.

II. Do 2 dl jedlého oleja vytlačte šťavu z 1 citróna a pridajte 1 PL octu, trochu majoránu, ako hrášok pasty cesnaku, 1 rozmrvenú kocku slepačej polievky, 1 ČL soli a 50 ml paradajkovej šťavy. Zmes pretrepte v zaváracej fľaši a po natretí mäsa (kurčaťa), odložte ho na pečenie.

III. Do šálky jedlého oleja pridajte trochu cesnakovej pasty alebo nastrúhanú cibuľu, 50 ml octu, 2 PL citrónovej šťavy, na špičku noža soli, štipku materinej dúšky a dobre zamiešajte. Kúsky mäsa ním potrite už opísaným spôsobom.

IV. Niekoľko kusov cibule nakrájajte na kolieska a uduste v 2-3 PL oleja. Osoľte, okoreňte a polejte octom, aby bol príjemne kyslastý. Potom dajte do zaváracej fľaše a pri použití vytlačte šťavu. Môžete ho natrieť na chlieb alebo žemľu ako základ pod pečenú klobásu alebo plátky mäsa.

V. Zmiešajte 50 ml jedlého oleja, ½ šálky octu, na špičku noža mleté čierne korenie, 1 strúčik roztlačeného cesnaku (cesnakovú pastu) a trocha soli.

VI. Zmiešajte ½ šálky jedlého oleja, 1 šálku červeného vína, 1 bobkový list, trochu mletého čierneho korenia a soli.

VII. Podľa chuti zmiešajt horčicu, soľ, čierne korenie, mletý muškátový orech, trochu cesnakovej pasty a touto zmesou natrite plátky mäsa, medzi ktoré klaďte nakrájanú cibuľu a takto vložte na ½ - 1 deň do chladničky.

Upečené druhy mäsa môžete podľa chuti dokoreniť niektorou zmesou korenia odporúčanou v kapitole "Zmesi korenia" alebo grilovou zmesou korenia "Barbecue".


Marinovanie studenej vyprážanej ryby

Vyprážanú rybu vložte do vody ochutenej trochou octu, cukrom, čiernym korením, bobkovým listom a na kolieska pokrájanou cibuľou, potom ju viac ráz prevráťte. Po niekoľko hodinovom máčaní môžete ju podávať.

Príprava domácej horčice

V odbornej lekárni s bylinami si kúpte horčicové semeno a pomeľte ho alebo roztlčieme v mažiari na jemnosť múky. Na ochutenie horčice môžete použiť rôzne korenie, na ktoré uvedieme niekoľko receptov. Pripravenú horčicu uschovajte v hlinenej alebo sklenej nádobe niekoľko hodín bez zakrytia, potom ju dobre uzavrite.


Recepty:

Maďarská horčica

Francúzska horčica

Nemecká horčica


 
kuchyna.jpg

Čo potrebujete k príjemnému pocitu v kuchyni?

Ponúkame vám zaujímavé články o kuchyniach, ich rekonštrukcii a možnosti vybrať si z ponuky odborných firiem na rekonštrukcie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

Primátorské pirohy

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s ...


kuchyna 1.jpg

Radíme pri výbere novej kuchyne

Ak sa rozhodujete pre novú kuchyňu, mali by ste si v prvom rade odpovedať na niekoľko zásadných otázok.


 

26483863

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Kristián | Štvrtok 19.10.2017 |
ÚvodÚvodná stránka