Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu Hlavné menu 9 Prechod na navigáciu Hlavné menu 10 Prechod na navigáciu vodorovná
CoUvarit - recepty

Korenené nálevy

Korenenými nálevmi jednak ochutíme mäsové výrobky, jednak konzervujeme a zachovaním čerstvej farby zvyšujeme ich úžitkovú hodnotu. V praxi rozoznávame mokrý spôsob (naloženie do nálevu) a suchý spôsob korenenia.
Suchým spôsobom ochutíme mäsá určené na prípravu anglických pečienok takto: pripravenú zmes korenia (majorán, čierne korenie, borievky materina dúška atď.) natrieme alebo na sypeme na mäso a po natretí trochou oleja alebo masti necháme odpočívať v mastnom papieri.
Cieľom mokrého spôsobu je, aby svalové vlákna sa stali kyprejšími, stráviteľnejšími a požívateľnejšími. Toto je dôležité najmä pri divine.
Nálev môže byť kyslý, keď sa pripravuje zo zeleniny, korenia a octu. Môže byť slaný, keď sa šunka a jazyk zalejú dusičnanom draselným, soľou a korením. Môže byť cesnakový, keď sa naloží slanina. Môže byť koreninový ako pri roastbeefe (vyslov: rozbíf), ktorý sa pripraví z čierneho korenia a soli. Najnovšie sú mliečne, smotanové a horčicové nálevy.
Koreniny do nálevu podľa chuti sú: majorán, bobkový list, koriander, borievka, ďumbier, muškátový orech, nové korenie atď.
Samozrejme ľahšie je hovoriť o príprave vynikajúcich špecialít, ako ich urobiť. Chýba dobrý recept, prax a potom robí príprava nálevu starosti. Preto sa pokúsime dodať chuť receptami na najobľúbenejšie a najpotrebnejšie nálevy.

Roztok nálevu vždy musí zakryť mäso. V náleve nedržíme bôčik dlhšie ako 5 až 6 dní, šunku dlhšie ako 4 až 5 týždňov. Zapamätajme si, že zaliať možno iba ochladené mäso.


Recepty:
Aromatická zmes na šunkový nálev (z práškového korenia)


Príprava nálevov na divinu

Po zastrelení zvieraťa dobre odležané mäso zalejte nálevom. Dobrý nálev zlepší chuť divinového jedla a zvýši jeho aromatické látky, urobí ho mäkším, požívateľnejším, stráviteľnejším.
Pripravený nálev nechajte vychladnúť, preceďte ho a nalejte na vychladnuté mäso. Používajte iba bezchybnú smaItovanú alebo porcelánovú nádobu. Nálev musí pokryť mäso. Mladšiu divinu nechajte v náleve 2-3 dni, staršiu 3-5 dní.

Recepty:

I. Zmes čierneho korenia, borievok, bobkového listu, cibule, zeleniny, octu a roztoku soli povarte, potom studenú nalejte na mäso a nechajte 3-4 dni na chladnom mieste, pričom niekoľko ráz mäso obráťte. Potom mäso upečte v masti na udusenej cibuli, podlejte nálevom a pod pokrývkou duste. Nálev môžete podľa chuti podávať s omáčkou.

II. Trochu soli, 1 cibuľa, 150 až 200 g miešanej zeleniny (mrkva, koreň petržlenu, zeler), 2-3 bobkové listy, trochu majoránu, 3-5 PL octu, 50-60 g tuku, cukor, 1 ČL horčice, 2-3 dl červeného vína.

III. Zmes saturejky, bazalky, materinej dúšky, yzopu a bielej horčice.

IV. V octovej vode uvaríme do mäkka na kolieska pokrájanú mrkvu a koreň petržlenu, cibuľu, celé čierne korenie, 5-6 bobkových listov, tenkú kôru z ½ citróna a 1-2 paliny dračie. Odvar nalejte na divinu a nechajte stáť 24 hod.


Nálevy a zmesi na grilované mäso

I. Plátky mäsa vložte do roztoku pripraveného z 2 dl mlieka, 1 strúčika roztlačeného cesnaku, soli, trocha papriky, alebo ich v ňom namáčajte v miske a na ½ - 1 deň uložte v chladničke.

II. Do 2 dl jedlého oleja vytlačte šťavu z 1 citróna a pridajte 1 PL octu, trochu majoránu, ako hrášok pasty cesnaku, 1 rozmrvenú kocku slepačej polievky, 1 ČL soli a 50 ml paradajkovej šťavy. Zmes pretrepte v zaváracej fľaši a po natretí mäsa (kurčaťa), odložte ho na pečenie.

III. Do šálky jedlého oleja pridajte trochu cesnakovej pasty alebo nastrúhanú cibuľu, 50 ml octu, 2 PL citrónovej šťavy, na špičku noža soli, štipku materinej dúšky a dobre zamiešajte. Kúsky mäsa ním potrite už opísaným spôsobom.

IV. Niekoľko kusov cibule nakrájajte na kolieska a uduste v 2-3 PL oleja. Osoľte, okoreňte a polejte octom, aby bol príjemne kyslastý. Potom dajte do zaváracej fľaše a pri použití vytlačte šťavu. Môžete ho natrieť na chlieb alebo žemľu ako základ pod pečenú klobásu alebo plátky mäsa.

V. Zmiešajte 50 ml jedlého oleja, ½ šálky octu, na špičku noža mleté čierne korenie, 1 strúčik roztlačeného cesnaku (cesnakovú pastu) a trocha soli.

VI. Zmiešajte ½ šálky jedlého oleja, 1 šálku červeného vína, 1 bobkový list, trochu mletého čierneho korenia a soli.

VII. Podľa chuti zmiešajt horčicu, soľ, čierne korenie, mletý muškátový orech, trochu cesnakovej pasty a touto zmesou natrite plátky mäsa, medzi ktoré klaďte nakrájanú cibuľu a takto vložte na ½ - 1 deň do chladničky.

Upečené druhy mäsa môžete podľa chuti dokoreniť niektorou zmesou korenia odporúčanou v kapitole "Zmesi korenia" alebo grilovou zmesou korenia "Barbecue".


Marinovanie studenej vyprážanej ryby

Vyprážanú rybu vložte do vody ochutenej trochou octu, cukrom, čiernym korením, bobkovým listom a na kolieska pokrájanou cibuľou, potom ju viac ráz prevráťte. Po niekoľko hodinovom máčaní môžete ju podávať.

Príprava domácej horčice

V odbornej lekárni s bylinami si kúpte horčicové semeno a pomeľte ho alebo roztlčieme v mažiari na jemnosť múky. Na ochutenie horčice môžete použiť rôzne korenie, na ktoré uvedieme niekoľko receptov. Pripravenú horčicu uschovajte v hlinenej alebo sklenej nádobe niekoľko hodín bez zakrytia, potom ju dobre uzavrite.


Recepty:

Maďarská horčica

Francúzska horčica

Nemecká horčica


 
kuchyna.jpg

Čo potrebujete k príjemnému pocitu v kuchyni?

Ponúkame vám zaujímavé články o kuchyniach, ich rekonštrukcii a možnosti vybrať si z ponuky odborných firiem na rekonštrukcie.


 
Zhoda-partnerov.jpg

Zhoda partnerov podľa dátumu narodenia


Partnerská zhoda, zhoda na pracovisku, s najbližšími ..... Prečo sa dejú veci ako sa dejú? To všetko nám môžu ozrejmiť čísla. Podľa dátumu narodenia v numerológii nájdeme odpovede na mnohé otázky.
Vypočítajte si svoju zhodu!


 

Plnený biftek so smotanovými zemiakmi

Sviečkovú nakrájajte na vysoké hranoly, ktoré päsťou naklepte. Osoľte ...


kuchyna 1.jpg

Radíme pri výbere novej kuchyne

Ak sa rozhodujete pre novú kuchyňu, mali by ste si v prvom rade odpovedať na niekoľko zásadných otázok.


 

25762368

Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Vojtech | Nedeľa 23.4.2017 |
ÚvodÚvodná stránka