Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu Hlavné menu 9 Prechod na navigáciu vodorovná
CoUvarit - recepty

SATUREJKA ZÁHRADNÁ (Sarureja hortensis L.)

SATUREJKA ZÁHRADNÁ (Sarureja hortensis L.)


Saturejku spomínajú už bylinkárske knihy zo 16. storočia ako korenie a liečivú rastlinu.

Je to charakteristická rastlina pripomínajúca čierne korenie, s korenistou vôňou a chuťou. Pre jej všeobecné rozšírenie a obľúbenú arómu sa pestuje v domácich záhradách a na veľkých hospodárstvach. Podobne ako bazalka a majorán. prichádza na trh mrvená. Obsahuje éterické oleje, triesloviny, slizy, živice, horké látky atď.

Je menej nebezpečná ako čierne korenie a pre svoju zaujímavú arómu je obľúbeným korením v mäsovom priemysle a v domácnosti (Herba saturejae).

Je korením fazuľovej polievky, fazuľového prívarku, zemiakových pokrmov, kapustových druhov. (sladkých a kyslých), šalátov, mäsových a hubových jedál, klobásových výrobkov, divinových nálevov, majonéz a rozmanitých omáčok, octových a vodných uhoriek. Pri jej použití musíme byť opatrní, lebo jej tuhá aróma môže urobiť jedlá horkými. Preto nevaríme ju spolu s jedlom, iba pár minút pred skončením varenia ju zamiešame do jedla. V jedálnom lístku diétnych kuchýň sa veľmi používa, lebo možno ňou nahradiť čierne korenie a súčasne má aj liečivý účinok. Odporúča sa tým, ktorí sú odkázaní na diétu a nesmú požívať čierne korenie, aby svoje jedlá korenili zmesou saturejky, koriandra, horčicového semena a trošky štipľavej papriky. Okrem toho je cenným korením aj pre svoje účinky, ktoré posiľňujú žalúdok, uvoľňujú kŕče, podporujú chuť do jedenia, ničia črevné parazity a zabraňujú plynatosti.

Pestovanie: Obľubuje stredne viazanú čerstvo hnojenú pôdu. Semeno sa vysieva s balastnou látkou koncom marca alebo začiatkom apríla do hĺbky 1 až 2 cm, pri vzdialenosti riadkov 25 až 30 cm. Keď rastliny vyklíčia husto, treba ich preriediť na vzdialenosť 8 až 10 cm. Počas kvitnutia sa kosí kosákom alebo kosou pri spodnom rozvetvení, niekedy aj dva razy. Vysušené rastliny mrvíme a preosejeme.
Doma saturejku pestujeme tak isto ako bazalku.

Recepty:
Sikulská polievka
Fazuľový prívarok

Liečivý čaj posilňujúci žalúdok, podporujúci chuť do jedenia, proti plynatosti a nízkemu krvnému tlaku


 

kuchyna.jpg

Čo potrebujete k príjemnému pocitu v kuchyni?

Ponúkame vám zaujímavé články o kuchyniach, ich rekonštrukcii a možnosti vybrať si z ponuky odborných firiem na rekonštrukcie.


 

Zelerový šalát

Zeler nadrobno nastrúhajte, vlašské orechy popučte, cesnak prelisujte ...


kuchyna 1.jpg

Radíme pri výbere novej kuchyne

Ak sa rozhodujete pre novú kuchyňu, mali by ste si v prvom rade odpovedať na niekoľko zásadných otázok.


 

20884129


Úvod | Mapa stránok | RSS | Meniny má Jaroslava | Nedeľa 26.4.2015 |
Úvodná stránka